HABERLER
43 ncü Doğu ve Güneydoğu Anadolu SMMM Odaları Platform Toplantısı Şanlıurfa'da yapıldı
6 Ocak 2018 Cumartesi günü Şanlıurfa da gerçekleştirilen 43 ncü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Odaları Platform toplantısı Şanlıurfa SMMMM Odasının ev sahipliğinde yapıldı. 

Platform toplantısına Ankara Türmob yönetim kurulu heyetinden Geçmiş dönem Türmob Genel Başkanı ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve halen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Dr.Masum TURKER, Türmob Genel Sekreteri Yahya ARIKAN, Maliye Bakanlığı Geçmiş dönem.Başkontrolör/Vergi Baş Müfettişi Türmob Yön.Kur.Üyesi Eray MERCAN, Türmob Yön.Kur.Üyesi Hayri ÖZTÜRK, Türmob Yön.Kur.Üyesi Ertuğrul ERDEM, Türmob Disiplin Kurulu Üyesi Abdullah YEŞİL. Doğu ve Güneydoğu Oda Başkanları ile konuk misafirleri olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ, Şanlıurfa Valisi Abdullah ERİN ’nin katılımıyla gerçekleşti.

Platformun gündem konusu olan;-Odalarımızın bulunduğu illerde yüklendiği misyon ve çalışmalarının değerlendirilmesi.-Defter beyan sisteminin mesleğe etkisi.Önceden konu başlıklı olarak belirlenen toplantıda oda başkanları konuyla ilgili konuşlar yapıldı.

Toplantıya Mardin-Şırnak Mali Müşavirler Odası heyetinde Oda Başkanı Hamit DURGAN, Başkan Yardımcısı Ömer SAVDA, Oda Sekreteri Hamdullah YAVUZ, Oda Koordinatörü Ceng Velat EGE, Oda Saymanı Atilla AKÇAY ile Disiplin Kurul Başkanı Renas ÖZALP , Disiplin Kurul Bşk.Yrd. Faruk YAŞİN, Disiplin Kurul üyesi Mustafa YUSUFOĞLU, Haksız Rekabet Kurulundan Agit YÜRÜK, Oda idari müdürü Murat AKTÜRK ve ayrıca geçmiş dönem Oda Başkanı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Nurullah BUDAK katıldı. 

Oda Başkanı Hamit DURGAN’nın Platform toplantısında yapmış olduğu konuşmada: Defter beyan sisteminin mesleğe etkisi nasıl olacaktır?Daha önceden de hatırlarız ilk mesleğe atıldığımızda, daktilo, bilgisayar, yazılım proğramları yoktu. Bu gelişim yavaş yavaş faaliyete geçmiş oldu. Bilgi teknolojilerinin gelişimi Mesleğimize katkısı diğer faaliyetlerde olduğu gibi bizlere de olmuştur.

Bir yevmiye kaydı yaparken asgari 5 işlem yapmak gerekiyordu…Bilgi teknolojileri sayesinde bu işlem 1 işlemle 5 işlemin sonucu alınabiliyor… Bu işlem yapılırken de zaman, tutarlılık olmak üzere işlemlerini hızlı ve güvenilir bir biçimde yapılabiliyor.

Bilişimin ilerlenmesinde evvela daktilo olayı vardı, daktilo yazılımı bilinmiyor diye tereddütler olmuştu bizlere, ama sonuçta bu işin yapılması kaçınılmaz bir unsur olarak olması nedeniyle bizleri 10 parmak veya 2 parmak olmak üzere daktilo kullanmaya sevk etmiştir. Böylelikle daktilo ile olan uyumluluğumuzu sağlamış olduk.

Bilişimin ilerlemesinde bilgisayar kullanımı vardı, bilgisayarı nasıl kullanırız şeklinde tereddütler söz konusuydu ama görüldü ki bizler bilgisayar kullanımını da tıpkı daktilo gibi kavramış olduk.Aynı zamanda bilgi teknolojinin ilerlenmesiyle de vergi mevzuatlarımızda da hızlı değişimlerin olduğunu görmekteyiz.

Yapılan bu değişimlere biz meslek mensubu olarak tekrardan hızlı bir biçimde adapta oluyoruz.Yapılan son yasal düzenleme ile 17 Aralık 2017 tarih ve 30273 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 486 sıra no.lu VUK Genel Tebliği ile yeni bir kavram gelmiştir. Bu kavramın adı Defter-Beyan Sistemidir.Getirilen bu yeni sistemin mesleğimize; 3568 sayılı Meslek yasamızın amacının korunması, dolayısıyla Misyon ve vizyonun korunması noktasında olma koşuluyla bu sistemin çağın gereksinime ihtiyaç duyulan güzel bir sistemdir.

Bizler meslek mensubu temsilcileri olarak platform kapsamında bir araya gelmemiz, mesleğimizin başarıya ulaşılması noktasında yapılan oluşumda fikir neden sonuç ilişkileri müzakere edilmesi, başarının sağlanılmasında atıf olarak görmek mesleki alanda büyük bir kaynak olduğu, sosyal , kültürel ve ekonomik açıdan da bir paydaş olarak katkı olacağı da kaçınılmaz olacaktır.

Yapılan bu platform toplantılarının başta biz odalar olmak üzere, Yaşam boyu eğitime, hizmet pazarlamasına önem verilmesi, muhasebe mesleğinde kalite standartlarına uygun hizmet üretimi sağlanılması noktasında ve Türmob un bu yönde başarısına katkı sağlanılmasına yön verilmesi, bizler Oda başkanlarının sorumluluğun birer karşılıklı paydaşçıları olarak görev ve sorumluluğumuzun olduğu bilinmesi gerekmektedir. 

Bundan böyle yapılacak olan platform toplantıların, gerekse dayanışma ve yardımlaşma noktasında;Başarı olunması noktasındaki duygu ve düşüncelerle Hepinize tekrardan Mardin –Şırnak SMMM Odası ve şahsım adına saygılarımı sunarım. Açıklamasında bulundu.
GÜNCEL HABERLER
Luca Eğitimi
Yeni Meslek Mensubu Cihat BALAMUR
56.Doğu ve Güneydoğu Anadolu Platform Toplantısı
2023 Yılı Ücret Tarifesi
Muhasebe ve Müşavirlik Ücretler Eridi Mali Müşavirler Zor Durumda!!!
2023 Yılına Ait Defter Tasdik Fiyat Listesi
YMM Fethullah DEMİR Yeniden Değerlendirme Uygulamaları Eğitimi
TKDK Genel Koordinatör Erdal ÇELİK 'i Ziyareti
Mardin il ve ilçeleri ile Şırnak il ve ilçelerinde meslektaşlarımızı ofislerinde ziyaretlerde bulunmaktadırlar.
Mardin Milletvekilimiz Sayın Cengiz DEMİRKAYA ve AK Parti Savur ilçe başkanı sayın Mehmet Ensari KAVAK ziyaretimize geldiler.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.
TÜRMOB.24 GENEL KURUL TOPLANTI RESİM GELERİSİ

MARDİN-ŞIRNAK SERBEST MUHASEBECİ

MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

(CHAMBERS OF CERTIFIED PUBLİC ACCONTANTS OF MARDIN-SIRNAK)